Поради Ковид-19 се затвора џамијата Ал-Акса

Од:

Третото најсвето место за муслиманите, џамијата Ал-Акса во Ерусалим од петок ќе биде затворена поради зголемување на бројот на заразени со новиот коронавирус.

Џамијата Ал-Акса ќе биде затворена три недели поради раст на бројот на заразени со Ковид-19 и во Израел и во палестинските териториии.

Мерката се совпаѓа со тринеделното затворање во Израел, кој ги контролира влезовите во џамијата.

Тоа е втор пат џамијата Ал-Акса да биде затворена по окупацијата од Израел на источен Ерусалим во Шестдневната војна во 1967 година.

Во Израел досега се потврдени речиси 167.000 случаи на Ковид-19, а 1.147 лица починаа од последици од новиот коронавирус.

Во окупираниот Западен Брег од последици на Ковид-19 починаа 214 лица, а над 30.200 се инфицирани.

Би можело да ве интересира

СЗО: 184 земји од светот се приклучија на иницијативата за вакцина против коронавирусот Ковакс

Жарко Настоски

Норвешка докторка тврди дека коронавирусот мутирал во нејзината земја

Жарко Настоски

Сопругата на Емануел Макрон, Брижит, оди во самоизолација откако била во контакт со заразено лице

Жарко Настоски

Трамп го нарекол Фаучи „катастрофа“ на состанок со својот изборен тим

Жарко Настоски

Москва пред Нова година почнува со масовна вакцинација против Ковид-19

Жарко Настоски

Од утре во Букурешт задолжителни маски и на отворено, учениците ќе следат онлајн-настава

Жарко Настоски