Поради инфлација, секој трет самохран родител во Британија прескокнува оброци

Од:

Скоро една третина од самохраните родители во Велика Британија почнале да прескокнуваат оброци за да заштедат на намирници чии цени драстично пораснале поради инфлацијата, открива новото истражување на групацијата за корисници Who?. Три до десет анкетирани домаќинства со самохрани родители во истражувањето изјавиле дека прескокнуваат оброци поради поскапувањето на храната, пренесува The Guardian.

„Нашето истражување покажа дека семејствата низ Велика Британија се борат со зголемените трошоци за живот, при што самохраните родители најверојатно прескокнуваат оброци или се обраќаат во добротворни организации за да врзат крај со крај“, рече Росио Конча, директор за политика и совети.

Последните официјални податоци покажуваат дека инфлацијата на цените на храната во октомври достигнала 16,4 отсто, што е највисоко ниво од 1977 година, поради големите скокови на цените на основните производи како што се млекото, путерот, сирењето, тестенините и јајцата.

Истражувањето покажа дека од инфлацијата најмногу се погодени самохраните родители и пензионерите кои трошат 30 отсто од својот буџет на храна, енергија и гориво. За парови со деца, ова учество е една четвртина. Сепак, сите домаќинства трошат значително повеќе од своите приходи на основни потреби отколку пред една година.

Покрај прескокнувањето оброци, речиси една петтина од самохраните родители изјавиле дека не платиле сметка, како струја, кирија или хипотека, во изминатите три месеци. Една жена во раните 40-ти им кажала на инспекторите дека „едвај можела да ги нахрани моите деца неколку недели“ поради повисоки сметки.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Внимавајте: Напивка за слабеење, суплементи за црниот дроб, млеко, чоколади – повлечени како небезбедни

Анита Петровска Рајковиќ

СДСМ: Промоција на македонските вина, храна и туризам преку Отворен Балкан

Светската криза со храна ќе се влошува, луѓето плаќаат повеќе за основните потреби насекаде

А1он

Научниците тврдат: Доколку дојде до нуклеарна војна, Австралија и Аргентина ќе имаат најмногу храна

А1он

Втор ден Отворен Балкан во Тирана: Обезбедување храна и струја пред почетокот на кризната зима

Борел: Има недостиг од храна низ цел свет, а таму каде што ја има таа е скапа