Поради деветгодишен спор околу децата: Ја уби сосетката бидејќи нејзините деца си играа покрај куќата

Од:

Жена од Флорида пукаше и ја уби сосетката поради деветгодишен спор околу децата. Иако полицијата најпрвин не сакаше да ја уапси поради сомнение дека делувала во самоодбрана, таа е уапсена вчера доцна вечерта по протестот во населбата каде што се случи злосторството.

Сузан Лоринц (58) на крајот е приведена и обвинета за убиство од небрежност, јавуваат американските медиуми. Апсењето дојде откако демонстрантите ги повикаа властите да ја уапсат, во случај за кој се верува дека има елементи на расизам.

Полицајците првично не сакале да ја уапсат Лоринц, а детективите утврдуваат дали таа дејствувала во самоодбрана, како што налага законот на Флорида.

„Судбината на Лоринц сега е во рацете на правосудниот систем, кој верувам дека ќе и служи на правдата во догледно време“, изјави началникот на локалната полиција Били Вудс.

Аџике Овенс, 35-годишна мајка на четири деца, била застрелана и убиена од Лоринц. Овенс отишла до куќата на нејзините соседи откако Лоринц им викала на нејзините деца додека си играле на блиското игралиште, изјави Вудс.

Осомничената фрлилa и пар ролерки кои удриле во едно од децата, изјави претходно шерифот. Вудс изјави за Фокс дека иследниците морале да добијат целосна слика за тоа што се случило, вклучително и интервјуа со четирите деца на жртвата.

„Ја добивме големата слика, целосната слика. Моите детективи сакаа да се погрижат да ги затвориме сите дупки, за таа да не се извлече со самоодбрана, а ова не беше самоодбрана“, шерифот за Фокс њуз.

Лоринц сега се соочува со обвиненија за ненамерно убиство со огнено оружје и виновно невнимание, соопшти канцеларијата на шерифот. Обвинението за небрежност е затоа што децата биле присутни за време на злосторството, изјави Вудс за станицата. Лоринц е обвинет и за напад и злоупотреба на децата на Овенс пред пукањето, објави станицата.

Канцеларијата на шерифот соопшти дека Лоринц тврди дека го повлекла чкрапалото во самоодбрана и го обвинила Овенс дека се обидела да ја скрши вратата.

Децата на Овенс, на возраст од 2 до 12 години, биле на местото на пукањето кога пристигнала полицијата. Кога едно од децата заедно со неговиот 12-годишен брат отишле до нејзината врата, таа наводно ја отворила и замавнала со чадор кон нив, соопшти канцеларијата на шерифот. Овенс потоа се соочил со жената и побарал таа да излезе надвор.

Лоринц потоа ја застрела жртвата со еден истрел, а за тоа сведочи Лорен Смит, жена кој седела на својата тераса спроти улицата.

„Трчав до неа и и правев компресија на градите додека не дојде полицијата. Убиецот имаше повеќе расправии со жртвата. Ова е мирно соседство и тврдењата дека се работи за самоодбрана се смешни“, рекла Лорен Смит.

Би можело да ве интересира

Вучиќ на Си-Ен-Ен: Ги цениме извештаите од САД, но проблем е што не се целосно точни

Дугар одлежа две децении затвор, а потоа брат му близнак му подари слобода

После 27 години истрага: Полицијата уапси ганстер осомничен за убиството на Тупак Шакур

Горан Наумовски

Силен земјотрес ја погоди Калифорнија

(ВИДЕО) Тешка несреќа во Илиноис: Се преврте камион кој превезуваше амонијак, не се знае колку луѓе загинале

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Насилство во Мичиген: Ученичка со стол удри наставничка по глава