Поради бомба тешка 5,5 тони Полска мора да евакуира 42.000 граѓани

Од:

Властите во северозападниот дел на Полска планираат евакуација на околу 42.000 луѓе откако е пронајдена огромна сеизмичка британска бомба од Втората светска војна.

Бомбата е пронајдена во близина на пристаништето Шчечин.

Бомбата „толбој“ тешка 5,5 тони и долга шест метри била пронајдена за време на работа на водовод кој води до Шчечин.

Би можело да ве интересира

Полскиот премиер бара гласање за доверба на Владата

А1он

Уапсен маж кој се заканил со убиство на полскиот опозициски претседателски кандидат Рафал Трасковски

Ана Ололовска

Претседателските избори во Полска ќе се одржат на 28 јуни

Ана Ололовска

Моравјецки: Изборите за претседател ќе се одржат во јуни

Ана Ололовска

Полска: Се истражува лек за Ковид-19 заснован на имуноглобин

А1он

Расте граѓанскиот притисок во ЕУ врз Полска и Унгарија

А1он