Популистите во Италија со нова социјална програма: По 280 евра за сиромашните

Од:

Програмата за социјални реформи во Италија, што ја осмисли популистичката партија Движење пет ѕвезди, денеска започна со очекувани гужви кога илјадници сиромашни и невработени Италијанци се пријавија за помош во своите поштенски и даночни уреди за остварување „основен приход“.

Движењето пет ѕвезди се надева дека на тој начин ќе ја зголеми својата популарност во пресрет на изборите во ЕУ во мај, која опадна последните месеци.

Основниот приход изнесува 280 евра.

Бројот на Италијани кои живеат во сиромаштија е зголемен на 5,1 милиони во 2017 година, според статистичкото биро ИСТАТ, што е тројно повеќе во последните десет години.

Основниот приход на Движењето пет ѕвезди ќе чини седум милијарди евра само оваа година и ќе опфати околу 2,7 милиони луѓе.

Би можело да ве интересира

Два милиони француски работници живеат под прагот на сиромаштијата

Хуманитарниот брод „Викинг на океанот“ доби дозвола да вплови во Лампедуза

И Сенатот и изгласа доверба на новата италијанска Влада

Претставничкиот дом и изгласа доверба на новата италијанска влада

Ана Ололовска

Италијанскиот Парламент гласа за доверба на новата влада

Ана Ололовска

Во Италија приведени 10 лица поради финансирање тероризам

Ана Ололовска