Помпео во посета на Холандија

Американскиот државен секретар Мајк Помпео денеска допатува во Хаг, каде ќе се сретне со шефот на холандската дипломатија Стеф Блок.

Теми на разговор помеѓу Блок и Помпео ќе бидат тензиите помеѓу Вашингтон и Техеран, кризата во Венецуела и финансирањето на НАТО.

Холандија е трета станица на Помпео од неговата турнеја по четири европски држави со цел да ги смири сојузници по зголемените тензии помеѓу САД и Иран.

Помпео вчера во Швајцарија изјави дека администрацијата на Трамп е подготвена на безусловни преговори со Иран, со цел да се намалат стравувањата од избивање на судири.

Би можело да ве интересира

Холандската Влада ја прифаќа одлуката на Врховниот суд за делумната одговорност за Сребреница

Врховниот суд на Холандија потврди дека земјата е делумно одговорна за убиствата во Сребреница

Ана Ололовска

Во училиште во Холандија затворено игралиште за деца оти биле прегласни

Судир на два авиона во Амстердам

Ана Ололовска

Холандските железници ќе им платат отштета на жртвите на Холокаустот

Отстранет проблемот со телекомуникациите во Холандија, не станува збор за хакерски напад

Ана Ололовска