Трамп ќе преземе мерки против кинеските компании, размислува и за забрана на „Тик Ток“

Од:

Претседателот на САД, Доналд Трамп набрзо ќе преземе чекори против кинеските софтверски компани кои пренесуваат податоци директно до Владата во Пекинг, изјави денеска американскито државе секретар Мајк Помпео.

Тој наведе дека активностите на тие компании претставуваат ризик за американската национална безбедност.

Трамп претходно изјави дека разгледува многу алтернативи за видео-апликацијата ТикТок на кинеската фирма „Бејт денс“.

– Го набљудуваме ТикТок. Можеби ќе ја забраниме ТикТок. Можеби ќе направиме и други работи, изјави Трамп.

„ТикТок“ е во сопственост на кинеската интернет компанија БејтДенс, чија вредност се проценува на 100 милијарди долари.

Њујорк тајмс претходно објави дека компанијата Мајкрософт наводно преговара за купување на ТикТок.

Би можело да ве интересира

Фаучи: Светот ќе се врати во нормала до крајот на следната година

А1он

Кина вети голема кампања против климатските промени

Ана Ололовска

Трамп: Бајден даде пари за пластични операции, а носи маска

Ана Ололовска

Тајм: Фаучи во списокот на 100 највлијателни луѓе за 2020 година

Ана Ололовска

Во САД од Ковид-19 веќе умреа 200.000 лица, Трамп: Штета што тоа се случи

Ана Ололовска

Канаѓанка обвинета за закани кон американскиот претседател

Ана Ололовска