Помпео се закани со санкции поради иранскиот танкер

Од:

САД ќе преземе се што е можно со цел да го спречи иранскиот танкер да достави нафта за Сирија и на тој начин да ги прекрши американските санкции, изјави американскиот државен секретар Мајк Помпео.

Тој ја предупреди официјална Атина да не му помага на иранскиот танкер и се закани со санкции доколку тоа се случи.

Грција соопшти дека не добила никакво барање од танкерот за да пристигне во некое од нејзините пристаништа.

– Јасно ставивме до знаење дека секој што ќе го допре бродот, секој што ќе му дозволи да влезе во некое пристаниште, ризикува да му бидат воведени санкции од страна на САД, истакна Помпео.

Американскиот државен секретар порача дека САД ќе направат се што е можно за да го спречат заминувањето на танкерот во Сирија. На танкерот се наоѓаат околу два милиона барели нафта.

Би можело да ве интересира

Саудиска Арабија: Иран речиси сигурно стои зад нападот врз Сауди Арамко

Ана Ололовска

Грета Тунберг до американскиот Конгрес: Простете, но не се трудите доволно

Ана Ололовска

Јапонија нема информации дека Иран е одговорен за нападот во Саудиска Арабија

Ана Ололовска

Над еден милион ученици „ќе избегаат“ од часови заради Штрајкот за климата

Ана Ололовска

САД го тужат Сноуден поради книгата, бараат конфискација на приходите од продажбата

Ана Ололовска

САД идентификуваа локации во Иран од каде се погодени саудиските нафтени постројки