Помпео: Санкциите кон Пјонгјанг ќе бидат укинати по денуклеаризацијата

Од:

САД, Кина и Јужна Кореја се едногласни во ставот дека санкциите кон Северна Кореја ќе бидат укинати дури откако земјата целосно ќе се ослободи од нуклеарното оружје, изјави денеска во Пекинг американскиот државен секретар Мајк Помпео.

Како што јави ДПА, по средбата со кинескиот министер за надворешни работи Ванг Ји, Помпео истакна дека Кина ја потврдила својата посветеност кон резолуциите на Советот за безбедност на ОН, со кои се воведени санкциите кон Пјонгјанг.

– Санкциите содржат и механизми за олеснување и се согласивме дека во соодветен момент ти ќе бидат земени предвид, изјави Помпео.

Тој најви дека во текот на следниве недели, САД и Северна Кореја ќе работат заедно за добивање на целосни информации за нуклеарната програма и ќе започнат да работат задно на спроведување на обврските од договорот што го постигнаа американскиот претседател Доналд Трамп и севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун на средбата во Сингапур во вторникот.

Трамп и Ким во Сингапур потпишаа договор со кој Северна Кореја се обврза да изврши денуклеаризација на Корејскиот Полуостров, во замена за ветување од САД дека ќе и пружат безбедносни гаранции.

Би можело да ве интересира

Климатските трошоци во САД можат да им помогнат на руралните заедници да ја прифатат зелената агенда

Ана Ололовска

Бајден одобри 100 милиони долари од Фондот за итни случаи за авганистанските бегалци

Ана Ололовска

Петгодишно момче од САД почина од Ковид-19, родителите мислеле дека има труење со храна

Жарко Настоски

САД купиле уште 200 милиони дози од вакцината на Фајзер

Жарко Настоски

Пелоси одби двајца Републиканци за комисијата за истрага на нападот на Конгресот, Мекарти ги повлече сите кандидати

САД и Германија се договорија за спорниот гасовод „Северен поток 2“, пишува „Вашингтон пост“

Жарко Настоски