Помпео: САД се договорија за „намалување на насилството“ со талибанците во Авганистан

Од:

Американскиот државен секретар Мајк Помпео изјави дека САД „се договорија со талибанците“ за „значителното намалување на насилството во Авга нистан“, јави ДПА.

-Договорот се очекува да биде потпишан на 29 февруати по намалувањето на насилствата во Авганистан, изјави Помпео.

Авганистански претставник утринава соопшти дека еднонеделното „намалување на насилството“ меѓу талибанците, САД и авганистанските безбедносни сили ќе почне многу брзо.

Изјавата беше дадена пред можното потпишување на договор меѓу Вашингтон и талибанците.

– Намалувањето на насилството ќе почне од 22 февруари и ќе трае една недела, изјави Џавед Фајсал, портпарол на Советот за национална безбедност на Авганистан.

Би можело да ве интересира

Американски генерал пренесува искуства од борбата со вирусот во Јужна Кореја

А1он

Њујорк го тресе епидемија, градоначалникот и гувернерот бараат итна помош од Вашингтон

А1он

„Тагешпигел“: САД пресретнале заштитни маски наменети за Германија

А1он

ВИДЕО: Зголемена продажбата на огнено оружје во САД во време на пандемијата

А1он

За две недели во САД околу 10 милиони луѓе останале без работа

Ана Ололовска

Пентагон купува 100.000 кеси за телата на умрените нод коронавирусот

Ана Ололовска