Помпео: САД сака да го задржи ембаргото на ООН за оружје на Иран

Од:

Државниот секретар на САД, Мајк Помпео изјави дека САД, во смисла на заштита на американските трупи, одговориле правилно на разузнавачките извештаи дека Русија плаќала на Талибанците за да убиваат американски војници во Авганистан.

Говорејќи на прес-конференција, Помпео не го потврди разузнавачкиот извештај, ниту пак рече дали американскиот претседател Доналд Трамп бил свесен за извештајот.

Говорејќи за Иран, тој рече дека целта на администрацијата на Трамп не е да го продолжи ембаргото на ООН за оружје на Иран за кратко време, туку дека ќе даде се од себе за да го одржи во сила ембаргото, кое истекува во октомври.

– САД имаат недвосмислено право, без согласност од која било друга држава, да обезбедат ова ембарго на оружје да остане во сила, рече Помпео.

Би можело да ве интересира

Во САД почина 7-годишно дете, најмладиот пациент заболен од Ковид-19

А1он

Американскиот епидемиолог Фаучи ќе добие обезбедување, има смртни закани поради пандемијата

А1он

САД загрижени за Србија: Има селективна примена на закони кон граѓанското општество и истражувачките новинари

А1он

Лос Анџелес ќе им исклучува струја и вода на граѓаните кои прават домашни журки за време на пандемијата

А1он

Стејт департментот објави детален извештај за организацијата на руската пропаганда

А1он

САД даваат 10 милиони долари за информации околу луѓе што се мешаат во изборите

А1он