Помпео: Русија и Кина се закана за напредокот на демократијата и слободниот пазар

Од:

Американскиот државен секретар, Мајк Помпео за време на денешната посета на Братислава побара од земјите од Источна и Централна Европа да се спротивстават на кинеското и руското влијание.

Тој истакна дека Кина и Русија претставуваат двојна закана за напредокот на демократијата и слободниот пазар по падот на Берлинскиот ѕид во 1989 година досега.

Според Помпео, земјите од Источна и Централна Европа се исклучително ранливи од алчните инвестиции и политичкото мешање.

За да се спротивстават на таквата закана, САД ќе го зголемат својот ангажман во регионот преку договори за соработка во опдбраната и програми за размена, објасни државниот секретар на САД.

Словачка е втората земја, по Унгарија, во европската турнеја на Помпео, во чии рамки тој ќе ги посети уште Полска, Белгија и Исланд.

Би можело да ве интересира

Во Авганистан убиени двајца американски војници

Макрон: Да се реши украинската криза пред приемот на Русија во Г-7

Путин: САД би можеле да распоредат ракети во Романија и во Полска

Фредериксен разочарана од одлуката на Трамп да ја откаже посетата на Копенхаген

Во САД уапсено лице кое се заканувало дека ќе убива јужноамериканци

Партнерката на Борис Џонсон има забранет влез во САД