Помпео разочаран од руско-турскиот договор за С-400

Од:

Американскиот државен секретар Мајк Помпео во телефонскиот разговор му рече на својот турски колега, Мевлут Чавушоглу, дека САД се разочарани што Турција го купи рускиот систем за воздушна одбрана на С-400.

“Државниот секретар изрази длабоко разочарување дека Турција го купи рускиот ракетен систем С-400”, рече портпаролката на Стејт департментот, Морган Ортагус.

Претходно, САД одлучија да ја исклучат Турција од развојната програма за најновите американски F-35 по испораката во земјата на рускиот систем против-авионски одбрана S-400. Учеството на Анкара во програмата конечно ќе биде прекинато до крајот на март 2020 година.

Помпео, исто така, рече дека Вашингтон ќе ги разгледа интересите на Анкара на сириската граница.

“Државниот секретар Помпео потврди дека САД имаат намера да одговорат на загриженоста на Турција за безбедноста на границата на турско-сириската граница. Тој, исто така, потврди дека американските власти се обврзаа да ги заштитат локалните партнери кои работат со САД и глобалната коалиција “, рече портпаролката.

Турската страна претходно изјави дека Чавушоглу и Помпео разговарале за спроведувањето на упатствата на Манбиџ, ситуацијата во Идлиб и безбедносната зона во Сирија.

Би можело да ве интересира

Северна Кореја: Заврши рокот за преговори, не чувствуваме обврска кон САД

Столтенберг: Нови дронови на НАТО ќе можат да ја надгледуваат Русија

Помпео со писмо до Мицотакис: Грција клучен играч во Источниот Медитеран и на Балканот

Ана Ололовска

Ирански пратеник понуди три милиони долари за „оној кој ќе го убие Трамп“

Ана Ололовска

Јужна Кореја на барање на САД ќе испрати брод во Ормутски Теснец

Ана Ололовска

Aдвокатите на Трамп го повикаа Сенатот да ја отфрли постапката за импичмент

Ана Ололовска