Помпео: Посветени сме на искоренувањето на насилството против жените

Од:

Американскиот Стејт департмент денеска објави соопштение по повод Меѓународнот ден за борба против насилството врз жените, истакнувајќи дека пандемијата на Ковид-19 нанесе посебен удар врз претставничките од понежниот пол.

-Насилството против жените не само што повредува милиони жени и девојки секоја година, туку нанесува штета и во нивните заедници и семејства. Насилството против жените, дали на работа, во училиште или како последица на конфликт или криза, е неприфатливо, истакна во соопштението американскиот државен секретар Мајк Помпео.

Додаде дека САД со гордост го одбележуваат 25 ноември, Меѓународен ден за борба за искоренување на насилството во однос на жените, и започнуваат 16 денови активизам против гендерното насилство, се вели во соопштението.

-САД признаваат дека пандемијата на Ковид-19 нанесе посебен удар и непропорционално силно влијае врз жените – од зголеменото ниво на насилство против нив до зголемена нестапбилноста поради невработеност.

Помпео ја повика меѓународната заедница „да се обедини да го запре насилството против жените, да застане покрај жртвите и да им даде моќ да излезат од пандемијата посилни од кога било“.

-САД се посветени да го направат ова во име на националната безбедност, глобалниот развој, правата и достоинството за жените и девојките во целиот свет, се вели во денешното соопштение на државниот секретар.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Клацкалки за деца на оградата меѓу САД и Мексико добија награда за најдобар дизајн

Жарко Настоски

ВИДЕО: Вашингтон личи на воена зона пред инаугурацијата на Бајден

Жарко Настоски

Њујорчани должат над милијарда долари за неплатени кирии

Ана Ололовска

Британски пилот излезе од болница по 243 дена лекување од ковид-19

А1он

ИФО: Земјите во светот очекуваат поголем економски раст со изборот на Бајден

Ана Ололовска

ФБИ ја уапси жената која, при упадот во Капитол, и го украде лаптопот на Пелоси

Ана Ололовска