Помпео најавува санкции за ирачки официјални лица

Од:

Американскиот државен секретар Мајк Помпео изјави дека САД се подготвени да воведат санкции за ирачките службеници кои ја крадат државата и оние кои се одговорни за смртта на демонстранти.

-Нема да застанеме се додека ирачките власти прават нивниот народот да страда, изјави Помпео пред новинарите во Стејт департментот.

Тој додаде дека САД ќе користат правни овластувања за санкционирање на корумпираните лица и оние кои повредуваат и убиваат мирни демонстранти.

Би можело да ве интересира

Врховниот суд на САД дозволи увид во даночните документи на Трамп

А1он

Во последното деноноќие нови 120 починати од коронавирус на Флорида

А1он

Помпео: САД и ЕУ преговараат за повторно воспоставување на взаемните патувања

А1он

„Јунајтед ерлајнс“ може да испрати на неплатен одмор 36.000 илјади вработени

Ана Ололовска

Во американската сојузна држава Мисисипи најмалку 26 пратеници заразени со Ковид-19

Ана Ололовска

Крамп-Каренбауер: Ако победи Бајден не значи дека Европа може да смета на Америка во областа на безбедноста

Ана Ололовска