Помпео најави обраќање на САД до ОН во следната недела за санкции кон Иран

Од:

САД ќе се обратат до ОН со цел повторно да воведат санкции за Иран следната недела, а Вашингтон ќе стори се што е потребно за тие санкции да бидат спроведени, изјави американскиот државен секретар Мајкл Помпео.

– САД ќе го сторат тоа што го прават секогаш. Ќе преземат свој дел од одговорноста … Ние повторно ќе се обратиме до ОН за да се воведат санкции, така што трајното ембарго за оружје да стапи на сила следната недела, изјави Помпео на заедничката прес-конференција во Вашингтон. со британскиот колега Доминик Раб.

Помпео ја активираше постапката на 20 август, која треба да се спроведе еден месец подоцна, односно викендов, за воведување меѓународни санкции за Техеран.

Тие санкции беа укинати во 2015 година, кога Иран склучи меѓународен договор со шест светски сили и се обврза да се откаже од својата програма за развој на атомско оружје во замена за укинување на санкциите.

Би можело да ве интересира

Во САД рекордни над 83.700 новозаразени од Ковид-19 од почетокот на епидемијата

А1он

Бугарија и САД потпишаа документи околу 5Г мрежите и нуклеарната енергија

Жарко Настоски

Американската амбасада во Анкара привремено се затвора од безбедносни причини

Жарко Настоски

Универзитет Колумбија: Администрацијата на Трамп можела да спречи смрт од Ковид-19 на 210.000 Американци

Ана Ололовска

Делегација на Министерството за енергетика на САД во посета на Србија: Договорот од Вашингтон носи просперитет за регионот

А1он

ФДА го одобри „Ремдесивир“ за лекување Ковид-19

Ана Ололовска