Помпео на состанок со Меркел во Берлин на 31 мај

Од:

Посетата на американскиот државен секретар Мајк Помпео на Берлин, која беше откажана по кратка постапка, повторно е закажана за 31 мај, изјави денеска портпаролка на германската Влада.

Помпео требаше да ја посети Германија на 7 мај за да разговара со канцеларката Ангела Меркел, но таа беше откажана во последен момент поради неговата ненајавена посета на Ирак.

Според информациите од германската Влада, Меркел во разговорите со Помпео ќе истакне дека тензиите меѓу САД и Иран, поради неговата нуклеарна програма и улогата на Блискиот Исток, мора да се решат мирно.

Би можело да ве интересира

Најстариот американски ветеран од Втората светска војна го прослави 110-от роденден

Ана Ололовска

Трамп и Нетанјаху разговараа за договор за взаемна одбрана

Ана Ололовска

Помпео го обвини Иран за нападите со дронови во Саудиска Арабија

Ана Ололовска

САД официјално ја потврдија ликвидацијата на синот на Осама бин Ладен

Трамп го продолжи трговското ембарго кон Куба за една година

Откако Трамп кажа дека „преговорите се мртви“ талибанците заминаа на средби во Русија