Помпео го повика Советот на безбедност да го продолжи ембаргото на оружје на Иран

Од:

Нарекувајќи го Иран „најбрутален терористички режим“ во светот, државниот секретар на САД, Мајк Помпео, денеска го повика Советот за безбедност при Обединетите нации да го продолжи ембаргото на оружје на Техеран, кое истекува во октомври, и ја отфрли, како што рече, изнудувачката дипломатија.

САД објавија нацрт-резолуција на Советот за безбедност за продолжување на ембаргото на оружје на неодредено време, а Помпео рече дека целта на Вашингтон е соработка на сите 15 членки во нејзиното усвојување.

Но, тој посочи дека доколку резолуцијата не биде одобрена, што би се случило поради противење на Русија, САД ќе се повикаат на одредбата за нуклеарен договор меѓу Иран и светските сили од 2015 година, за повторно наметнување на сите американски санкции за Иран.

Помпео истакна дека иранскиот претседател Хасан Рохани неодамна изјави дека Иран решително ќе одговори ако за Техеран биде продолжено ембаргото на оружје.

Би можело да ве интересира

Помпео: Авторитаризмот се уште живее во Русија, Кина и Иран

А1он

Во Иран на секои седум минути од Ковид-19 умира по едно лице

Ана Ололовска

Во Иран над 17.000 луѓе починале од последици од Ковид-19

А1он

Во Иран уапсен опозициски лидер обвинет за тероризам

А1он

Хамнеи: Нема да преговараме оти тоа ќе биде искористено во пропагандни цели

Ана Ололовска

Хамнеи: Европските држави не успеаја да го спасат нуклеарниот договор

Ана Ололовска