Помпео го повика Лукашенко да ослободи американски советник уапсен уште во јули

Од:

Државниот секретар на САД, Мајк Помпео разговараше со претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко и го повика да ослободи американски политички советник, соопшти синоќа Стејт департментот.

Дипломиран специјалист за политичка стратегија на Харвард, Виталиј Шкљаров, ги советуваше кандидатите за претседател во САД, Русија и Украина и беше уапсен во Белорусија на 29 јули, пред претседателските избори во земјата на 9 август и беше обвинет од белоруските власти за организирање акции што го нарушуваат јавниот ред и мир.

Пред претседателските избори во Белорусија, Шкљаров активно ја коментираше политичката состојба во таа земја. Во јули, неколку дена пред апсењето, тој напиша во руското издание на списанието Форбс дека предизборната кампања на Лукашенко е „заснована на популизам и брутална сила“.

Помпео вчера го повика Лукашенко да побара ослободување на американскиот советник.

„Државниот секретар побара американскиот државјанин Виталиј Шкљаров, кој по грешка се држи, да побара негово целосно ослободување и веднаш да ја напушти Белорусија и ја потврди поддршката на САД за демократските аспирации на народот во Белорусија“, изјави портпарол на Стејт департментот.

Би можело да ве интересира

Осомничениот Зенкович во целост ја признал вината околу атентатот врз Лукашенко, Белата куќа демантира вмешаност

Ана Ололовска

САД категоричнo негираат каков било обид за атентат на Лукашенко или за државен удар во Белорусија

Лукашенко тврди дека спречил обид за државен удар, наводно планиран од САД

Кравчук: Украина е непријател на Русија, а Белорусија е нејзиниот лакеј

Ана Ололовска

Белорусија почна со масовно производство на „Спутник V“

Ана Ололовска

Лукашенко: Белорусија нема пријатели; Кремљ одговара – ние сме браќа

Ана Ололовска