Помпео: Авторитаризмот се уште живее во Русија, Кина и Иран

Од:

Американскиот државен секретар Мајк Помпео предупреди денеска дека подемот на авторитаризмот во Русија, Кина и Иран ги загрозува слободите ширум светот.

На првата станица на турнејата во четири држави од Источна и Централна Европа, во Чешката Република, Помпео им оддаде почит на американските војници кои го ослободија западот на Чехословачка во 1945 година.

– Важно е да се има предвид дека, дури и кога славиме, останува уште многу работа, затоа што авторитаризмот е се уште жив во Пекинг, Москва и Техеран, рече Помпео во краткото обраќање пред споменикот „Благодарам, Америко“ во Плзењ.

Помпео утре во Прага ќе се сретне со чешкиот претседател и премиер Милош Земан и Андреј Бабиш, со кого, како што претходно беше објавено од Стејт департментот, ќе разговара за соработката во нуклеарната енергија и „напорите за сузбивање на малигните активности на Русија и комунистичка Кина“.

Би можело да ве интересира

Заврши во ќелија со маж кој ја силуваше неговата сестра – го уби и доби уште 25 години затвор

Две лица убиени, еден полицаец повреден при рутинска сообраќајна контрола во Сан Антонио

(ВИДЕО) Секс скандал ја тресе Америка: Објавени фотографии од синот на Бајден со две голи жени и куче

А1он

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Моментот кога е застрелана жена во Конгресот

Предраг Петровиќ

Упадна и седна во фотелјата на Ненси Пелоси со нозете на маса: Нема да се повлечеме

Предраг Петровиќ

Помпео: Јасно е дека Русија стои зад хакерските напади на САД

Катерина Павлова-Николовска