Помпео апелира талибанците да го намалат насилството во Авганистан

Од:

Американскиот државен секретар Мајк Помпео оствари видео-средба со главниот преговарач на талибанците, Мула Абдул Гани Берада.

Како што пренесуваат странските агенции, Помпео апелирал талибанците да го намалат насилството во Авганистан и да продолжат да преговараат за начините за унапредување на мировниот договор што САД го потпишаа со нив.

Вчера 23 лица загинаа во експлозија на бомба на прометен пазар во провинцијата Хелманд, упориште на талибанското движење во јужен Авганистан.

Владата во Кабул ги обвини талибанците за нападот, кои негираат вмешаност.

Би можело да ве интересира

Градоначалникот на Ричмонд издаде наредба за отстранување на сите споменици на конфедератите

Ана Ололовска

Најголем пораст на новозаразени од Ковид-19 во САД, повеќе од 50.000

Ана Ололовска

Лос Анџелес го намали буџетот за полицијата за 150 милиони долари

Ана Ололовска

Правосилна затворската казна во Русија за американски државјанин

Ана Ололовска

Најмалку двајца загинати во двојна експлозија пред воена болница во Авганистан

Ана Ололовска

Бајден: Онаму каде што Трамп беше кукавица, јас ќе бидам одлучен

Ана Ололовска