Помош од над 260 милиони евра на ЕУ за народот во Авганистан преку проекти

Од:

Европската Комисија на денешниот редовен состанок најави дека ќе финансира проекти во износ од 268,3 милиони евра за авганистанскиот народ.

dobivaj vesti na viber

Проектите се фокусираат примарно на образованието, платите, јавното здравје, како и помош за бегалците и внатрешно раселените лица.

Со ова Европската Комисија сака да докаже дека не ги запоставува Авганистанците пола година откако Талибанците ја преземаа власта и покрај тоа што ЕУ не го признава нивното владеење. Помошта на ЕУ ќе биде насочена преку меѓународни агенции главно на Обединетите Нации.

Еврокомесарката за меѓународни партнерства, Јута Урпилаинен изјави дека ЕУ не го заборава авганистанскиот народ.

-Задоволна сум што одговараме на основните потреби, рече таа, објаснувајќи дека финансираните проекти се фокусирани на исхрана, чиста боа, образование и поддршка за жените и девојките.

Таа додаде дека Европската Комисија, на барање на Советот на ЕУ и согласно поставените услови „реагираше брзо за да го ублажи страдањето на населението“.

Најголем дел од фондовите се издвоени за проекти за образование и здравство посебно во контекст на пандемијата.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

ЕУ: Бројот на илегални преминувања зголемен за речиси 70 отсто во првите четири месеци од годината

А1он

Авганистан сака да купува гас и нафта од Русија

Ана Ололовска

Мишел: Глобалната безбедност е под закана

Ана Ололовска

ИЕА: ЕУ и понатаму е главен пазар за руската нафта

А1он

Вестагер: ЕУ од јули ги враќа старите правила за државна помош

Ана Ололовска

ЕУ разгледува олабавување на еколошките прописи додека се намалува зависноста од руските енергенси

Ана Ололовска