Поморски маневри на Јужна Кореја и САД по серијата севернокорејски балистички проби

Од:

Јужна Кореја и САД денеска почнаа заеднички поморски вежби, со учество на американски носач на авиони, соопшти јужнокорејската армија. Поморските маневри ќе се одржат во водите во близина на источниот брег на Јужна Кореја денеска и утре, соопшти началникот на Здружениот генералштаб на Јужна Кореја.

dobivaj vesti na viber

Вежбите се одржуваат откако Северна Кореја изврши серија проби на балистички ракети, од кои неколку вчера, а подоцна во текот на денот имаше и летови на борбени авиони на севернокорејската авијација во близина на границата со Јужна Кореја.

„Ќе продолжиме да ги зајакнуваме нашите оперативни способности и подготвеноста да одговориме на какви било севернокорејски провокации преку заеднички вежби со ударната група носач на авиони “Ју-Ес-Ес Роналд Реган’“, соопшти началникот на Здружениот штаб на Јужна Кореја.

Високопоставени одбранбени претставници на Јапонија, Јужна Кореја и на Соединетите Држави разговараа за најновите случувања, осудувајќи ги ракетните проби на Северна Кореја и се согласија дека неодамнешните трилатерални поморски вежби ја подобриле нивната способност да одговорат на Северна Кореја, соопшти јужнокорејското Министерство за одбрана.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

САД најавија нов пакет санкции кон Северна Кореја

Пет лица пронајдени мртви во куќа во предградие на Чикаго

САД размислуваат да ја прогласат групата Вагнер за терористичка организација

Ана Ололовска

САД: Хаким Џефрис избран за лидер на демократите во Конгресот

Ана Ололовска

Блинкен: НАТО загрижен поради военото јакнење на Кина

Ана Ололовска

Кирби: САД со сите сили и помагаат на Украина да ја поправи својата енергетска мрежа

Ана Ололовска