Полскиот претседател Дуда положи заклетва за вториот мандат

Од:

Полскиот претседател Анджеј Дуда денеска пред пратениците во Парламентот положи заклетва за вториот петгодишен мандат.

Опозициските пратеници и премиерот не присуствуваа на седницата, бидејќи сметаат дека тој не го почитувал Уставот за време на неговиот прв мандат и затоа што неговите политики, како што велат, се во судир со лидерите на ЕУ.

Како што пренесуваат странските агенции, Дуда е близок соработник на владејачката десничарска коалиција, што ја сочинуваат партијата Право и правда и две помали политички партии.

По заклетвата, Дуда вети отвореност за сите групи и политички партии и ја истакна клучната улога на семејството и потребата тоа да се заштити.

Дуда освои 51,03 отсто од гласовите на претседателските избори на 12 јули, додека неговиот противкандидат, градоначалникот на Варшава, Рафал Тржасковски, освои 48,97 отсто.

Би можело да ве интересира

Три земји бараат од ЕУ економска помош за Белорусија

Ана Ололовска

Во Полска регистрирани рекордни 1.002 случаи на Ковид-19

Ана Ололовска

Полска и Литванија тврдат дека границата со Белорусија не е затворена

Ана Ололовска

Полска времено прекинува со воздушен сообраќај со Франција поради Ковид-19

Ана Ололовска

Полскиот Управен суд оцени дека премиерот Моравјецки „очигледно“ го прекрши законот со гласањето по пошта

Ана Ололовска

Полска планира изградба на нуклеарни електрани

А1он