Полскиот претседател Анджеј Дуда позитивен на коронавирус

Од:

Полскиот претседател Анджеј Дуда е позитивен на коронавирусот, објави денеска неговиот портпарол Блажеј Спихалски.

Тој напиша на Твитер дека Дуда се чувствува добро.

„Претседателот вчера беше тестиран на коронавирусот и резултатот е позитивен. Тој се чувствува добро. Ние сме во постојан контакт со надлежните медицински служби”, напиша Спихалски.

Би можело да ве интересира

Фон дер Лајен до Унгарија и Полска: Сомнежите за владеењето на правото решете ги пред Судот на ЕУ

Жарко Настоски

Унгарија и Полска останаа цврсто на одлуката за вето на седумгодишниот буџет на ЕУ

Жарко Настоски

Словенија им се приклучи на Унгарија и Полска во блокирањето на планот на ЕУ за обнова

Ана Ололовска

Унгарија и Полска планираат да стават вето на буџетот на ЕУ

Жарко Настоски

ВИДЕО: Хаос во Варшава, полицијата со солзавец разбиваше десничарски собир

Жарко Настоски

Во Полска за еден ден од Ковид-19 починаа 445 лица, најмногу досега

Ана Ололовска