Полскиот премиер во самоизолација по контакт со заразен со коронавирус

Од:

Премиерот на Полска Матеуш Моравјецки соопшти дека ќе биде во самоизолација и се префрла на работа од далечина, откако е утврдено дека бил во контакт со лице заразено со новиот коронавирус,

„Дознав дека сум бил во контакт со личност која има позитивен тест за Ковид-19. Во согласност со санитарните правила, јас сум во карантин”, напиша Моравјецки на Фејсбук.

„Останувам во контакт со моите соработници, владата работи нормално“, додаде тој, повикувајќи ги Полјаците да ги следат санитарните правила, да носат маски и да одржуваат физичка дистанца.

Во последните 24 часа во Полска се утврдени 5.068 нови заразени и 63 смртни случаи, со што вкупно во земјата се инфицирани 135.278, односно 3.101 пациенти починале од Ковид-19.

Би можело да ве интересира

Луѓето со одредена крвна група поотпорни на Ковид-19

Ана Ололовска

Демонстрантите во Полска не се откажуваат од барањето за измена на Законот за абортус

Ана Ололовска

Во Косово 14 починати, 639 се новозаболени од Ковид-19

Ана Ололовска

Во Албанија 545 новозаразени, 397 оздравени и 16 починати од последици од Ковид-19

Ана Ололовска

Нов негативен рекорд во Грција со 121 починат од последици од Ковид-19

Ана Ололовска

Англија бесплатно ќе дели витамин Д на ризичните групи граѓани

Ана Ололовска