Полскиот премиер сака да избегне повторно воведување блокада

Од:

Полскиот премиер Матеуш Моравјецки денеска изјави дека сака да избегне уште едно воведување блокада во земјата и истакна дека Полска ќе користи нови методи за сузбивање на ширењето на коронавирусот.

Полска ќе ја анализира ситуацијата со коронавирусот и ќе донесе одлуки за мерките во втората половина на август, рече Моравјецки на прес-конференција.

Полска денеска регистрира најголемо дневно зголемување на бројот на новозаразени со коронавирусот од почетокот на епидемијата.

Како што соопшти полското Министерство за здравство на својот профил на Твитер, денеска се регистрирани 615 нови случаи на Ковид-19.

Досега во земјата починале 1.694 луѓе.

Би можело да ве интересира

Аргентина станува жариште на Ковид-19 во Јужна Америка

А1он

Макрон: Ако секој ја направи својата работа, можеме да го победиме вирусот

Ана Ололовска

За првпат од крајот на општите мерки на изолација, има зголемување на бројот на смртни случаи во Франција

Ана Ололовска

ЕЦТАА: На ЕУ и треба координирани ограничувања и тестирања, а не карантин

Ана Ололовска

И Ница воведува дополнителни мерки за заштита од коронавирусот

Ана Ололовска

Речиси 45 000 казни во Франција за непочитување на носењето маска од мај досега

Ана Ололовска