Полската војска се повлекува од чешка територија, каде била „по грешка“

Од:

Полската армија се повлекува од позицијата на чешката територија што „ненамерно“ ја окупирала при затворањето на границата поради пандемијата на коронавирусот, објави денеска полската Врховна воена команда.

Полските сили воспоставиле граничен премин долж полско-чешката граница за време на пандемијата, со што го блокирале патот од чешката страна што води кон историски значајната капела, по што чешките власти се пожалиле во Варшава.

– Имаше недоразбирање од полска страна, капелата сега е достапена, рече портпаролката на чешкото Министерство за надворешни работи Хана Мала.

Полската војска објави дека оваа постапка била „недоразбирање, а не намерно дејствување и оти истата е исправена веднаш“, пренесува Политико.

Би можело да ве интересира

Бабиш: Мигрантите треба да се запрат и да се вратат во матичните земји

Ана Ололовска

Јарослав Качински најверојатно се враќа во владата како заменик премиер

Ана Ололовска

Новиот чешки министер за здравство истакна дека построги мерки се неизбежни

Ана Ололовска

Чешкиот министер за здравство поднесе оставка поради зголемениот број случаи на коронавирус

Ана Ололовска

Три земји бараат од ЕУ економска помош за Белорусија

Ана Ололовска

Во Полска регистрирани рекордни 1.002 случаи на Ковид-19

Ана Ололовска