Полската полиција заплени над три тони кокаин

Од:

Полската полиција заплени повеќе од три тони кокаин, скриен во буриња со замрзната каша од ананас, во вредност од околу 760 милиони долари на црниот пазар.

Во акцијата во регионот Померанија уапсени се тројца мажи на возраст од 64 до 71 година.

Кокаинот бил откриен во магацин во пристанишниот град Гдинија, каде бил пренесен со брод што дошол од Еквадор преку Хамбург.

Премиерот на Полска, Матес Моравиецки изјави дека кокаинот би можел да се подели во милион дози и да загрози животи на голем број млади луѓе.

Би можело да ве интересира

Јарослав Качински најверојатно се враќа во владата како заменик премиер

Ана Ололовска

Три земји бараат од ЕУ економска помош за Белорусија

Ана Ололовска

Во Полска регистрирани рекордни 1.002 случаи на Ковид-19

Ана Ололовска

Полска и Литванија тврдат дека границата со Белорусија не е затворена

Ана Ололовска

Четири тони кокаин запленети неделава во Панама, уапсен политичар од владејачката партија

А1он

Полска времено прекинува со воздушен сообраќај со Франција поради Ковид-19

Ана Ололовска