Полска воведува годишен бонус за пензионерите

Од:

Полска воведува годишен бонус за пензионерите и лицата што примаат инвалидски надоместоци, според предлог законот што вчера го потпиша претседателот на Полска, Анджеј Дуда.

На секој пензионер ќе му биде исплатен годишен бонус во висина од минимален износ на пензија, што оваа година изнесува 1.200 злоти (околу 300 евра).

Според проценката наведена во предлог законот, оваа година бонуси ќе добијат околу десет милиони граѓани, за што државниот буџет на Полска ќе издвои 11,7 милијарди злоти (околу три милијарди евра).

Во тек е кампањата за претседателски избори во Полска што ќе бидат одржани на 10 мај.

Би можело да ве интересира

Полска: Паркинг-исповеди во време на коронавирусот

Ана Ололовска

Полскиот вицепремиер поднесе оставка бидејќи не сака избори во време на епидемија

А1он

Моравецки: Да се воведат нови даноци за да се зголеми буџетот на ЕУ за борба против коронавирусот

Ана Ололовска

Претседателските избори во Полска ќе се одржат

Ана Ололовска

Поделба во полската владејачка коалиција во однос на одржувањето претседателски избори

Ана Ололовска

Полска, Унгарија и Чешка го прекршија законот на ЕУ за имигрантите

Ана Ололовска