Полска трет ден по ред бележи рекордно дневно зголемување на новозаразени со коронавирусот

Од:

Со 658 нови случаи на коронавирус во последните 24 часа, Полска денеска веќе трет ден по ред забележа рекордно зголемување на новозаразени на дневна основа.

Во последното деноноќие починале пет лица.

Од почетокот на пандемијата во Полска има вкупно 46.346 случаи на Ковид-19, од кои починале 1.721 луѓе.

Претходно оваа недела, премиерот Матеуш Моравјецки не ја исклучи можноста да се вратат некои рестриктивни мерки доколку ситуацијата се влоши. Министерот за здравство Лукаш Шумовски денеска рече дека може да се намали бројот на гости на свадби кој сега е ограничен на 150 луѓе.

Би можело да ве интересира

Голем скок на новозаразени со Ковид-19 во Италија, најмногу од крајот на мај

А1он

Дневен преглед Ковид-19: Во државите од регионот по над 100 новозаразени за 24 часа

А1он

И во Италија ново жариште на коронавирус по враќањето на тинејџери од Хрватска

А1он

Во Грција 151 нов случај на Ковид-19, Владата воведува дополнителни мерки

А1он

Рекорден број новозаразени со коронавирус во Албанија, се вработува дополнителен медицински кадар

А1он

Шпанија става во карантин 32.000 луѓе

А1он