Полска: Седум лица се повредени, а две се водат за исчезнати во експлозија, веројатно предизвикана од гас

Од:

Седум лица се повредени, а две се водат за исчезнати по експлозијаta и уривањето на половина од стара евангелистичка парохиска трикатна зграда во Катовице, на југот на Полска, соопштија денеска тамошните пожарникари.

Соопштено е дека причина за експлозијата најверојатно е гасот што се користел за греење и готвење, но покрената e истрага.

Заменик-началникот на противпожарната служба Мирослав Синовец изјави дека куче-трагач помага во потрагата.

Очевидци за полските медиуми изјавија дека меѓу повредените има и мали деца.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Полјак го ископал телото на мајка му од гробот и го чувал на кауч 13 години

Полска нема да дозволи да се натпреваруваат руски и белоруски спортисти

Белорусија: Полска задржува возила на граница и ги прекршува договорите

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Експлозија во фабрика за чоколади во САД, петмина загинаа, шест лица се исчезнати

Експлозија во зграда во Нов Белград-загина маж

(ВИДЕО) Двајца мртви, најмалку девет исчезнати во експлозија во фабрика за чоколади во Пенсилванија

Горан Наумовски