Полска се подготвува да купи 32 борбени авиони Ф-35 од САД

Од:

Полска планира да купи 32 борбени авиони Ф-35 од САД, како дел од модернизацијата на армијата на земјата, јавија некои светски медиуми повикувајќи се на информации од висок функционер во полската администрација.

Полскиот функционер потсетил дека претходно претседателите на САД и Полска потпишале договор за заедничка одбрана, кој вклучува зголемување на американскиот контингент во земјата за илјада луѓе.

Покрај тоа, Полска спроведува воена модернизација и „планира да купи 32 борбени авиони Ф-35“, додал тој.

Полскиот министер за одбрана Мариуш Блашчак претходно изјави дека Полска се договорила со САД околу локациите на нејзина територија каде што ќе бидат распоредени дополнителните американски трупи.

– Подготвени сме да објавиме информација за тоа каде ќе бидат стационирани војниците, истакна Блашчак, без да ја наведе локацијата.

Според Блашчак, воената спогодба меѓу Полска и САД требало да биде договорена за време на посетата на американскиот претседател Доналд Трамп, која е откажана поради ураганот Доријан, но полскиот министер нагласи дека веќе е постигната согласност за некои прашања.

Би можело да ве интересира

Еден маж е убиен за време на синоќешниот протест во Детроит

Ана Ололовска

Меркел ја одби поканата на Трамп во живо да присуствува на самитот на Г7

Ана Ололовска

Куомо: Градот Њујорк ќе почне да се отвора од 8 јуни

Ана Ололовска

Во Минеаполис воведен полициски час после деноноќија анархија, твит на Трамп сокриен поради „глорификација на насилство“

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Трамп: САД ги прекинуваат односите со СЗО

А1он

Уапсен полицаецот кој го уби Џорџ Флојд

А1он