Полска се подготвува да купи 32 борбени авиони Ф-35 од САД

Од:

Полска планира да купи 32 борбени авиони Ф-35 од САД, како дел од модернизацијата на армијата на земјата, јавија некои светски медиуми повикувајќи се на информации од висок функционер во полската администрација.

Полскиот функционер потсетил дека претходно претседателите на САД и Полска потпишале договор за заедничка одбрана, кој вклучува зголемување на американскиот контингент во земјата за илјада луѓе.

Покрај тоа, Полска спроведува воена модернизација и „планира да купи 32 борбени авиони Ф-35“, додал тој.

Полскиот министер за одбрана Мариуш Блашчак претходно изјави дека Полска се договорила со САД околу локациите на нејзина територија каде што ќе бидат распоредени дополнителните американски трупи.

– Подготвени сме да објавиме информација за тоа каде ќе бидат стационирани војниците, истакна Блашчак, без да ја наведе локацијата.

Според Блашчак, воената спогодба меѓу Полска и САД требало да биде договорена за време на посетата на американскиот претседател Доналд Трамп, која е откажана поради ураганот Доријан, но полскиот министер нагласи дека веќе е постигната согласност за некои прашања.

Би можело да ве интересира

Горбачов: Русија и САД да преговараат за нуклеарното оружје

Ана Ололовска

Сондленд: Администрацијата ја услови посетата на Зеленски со истрага за синот на Бајден

Ана Ололовска

Почина конгресменот Илајџа Камингс

Ана Ололовска

САД воведоа царини за европски производи

Ана Ололовска

Затворот Рајкерс властите на Њујорк ќе го заменат со четири помали

Ана Ололовска

Од администрацијата на Трамп си заминува и министерот за енергетика Рик Пери

Ана Ололовска