Полска: Протести против закон со кој се задушува независноста на медиумите

Од:

Во Полска вечерва се одржуваат протести против законот со кој, според критичарите, владејачката партија се обидува да ги задуши независните медиуми.

Незадоволството на граѓаните беше предизвикано од обидите на полските власти да замолчат независна американска телевизија, која инаку ја критикува владата, но сигурно е дека технички овој закон ќе ги спречи неевропските сопственици да имаат удел во полските медиумски куќи.

Практично, тој закон ќе ја присили американската медиумска куќа Дискавери инк. да го продаде својот удел во мрежата ТВН, која емитува голем број канали, но и каналот за вести ТВН24, кој има најголема, милионска гледаност на информативна програма.

Усвојувањето на тој закон ќе ја загрози репутацијата на Полска како земја во која медиумите се слободни и каде медиумскиот простор е отворен за странски компании, а предлог -законот доведе до заострување на односите со САД, клучен сојузник на Полска.

Меѓутоа, полската владејачка партија Право и правда не се откажува од намерата да ги национализира медиумите, повикувајќи се на националната безбедност.

Би можело да ве интересира

Четири лица загинаа во невреме со урагански ветар во Полска

А1он

Во Брисел почнува дводневен самит на ЕУ – главни теми се Полска и цените на енергијата

А1он

Француски министер најави можност ЕУ да воведе санкции против Полска

Ана Ололовска

Полска не и дава на Европската комисија пристап до границата со Белорусија

А1он

Полска одлучи да го распушти дисциплинскиот совет на Врховниот суд на барање на ЕУ

А1он

Фон дер Лајен: ЕУ нема да дозволи Полска да ги доведе во ризик нашите вредности

Катерина Павлова-Николовска