Полска предложи на САД Русија да биде исклучена од Г20

Од:

Полска денеска соопшти дека предложила на американските претставници Русија да биде исклучена од групата Г20 големи светски економии и дека тој предлог добил позитивен одговор.

dobivaj vesti na viber

Полскиот министер за економски развој и технологија Пјотр Новак во изјава, рече дека за тоа се разговарало на состаноците одржани во Вашингтон минатата недела.

„За време на состаноците со, меѓу другите, американскиот секретар за трговија Џина Раимондо, дадовме предлог Русија да се исклучи од Г20, што наиде на позитивен одговор и одобрување, а прашањето треба да му се предаде на претседателот Џозеф Бајден, изјави Новак пред новинарите во Варшава.

Засега нема одговор од американското Министерство за трговија.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Полска се согласи да ја ограничи цената на руската нафта на 60 долари за барел

По неколкумесечни разговори, Германија и Полска се договорија за испорака на нафта

А1он

САД сакаат да ги префрлат системите за ПВО од Блискиот Исток во Украина

А1он

Русија: Успешно тестиравме нова ракета за противракетна одбрана

Ана Ололовска

Патријархот Кирил: Донбас е првата линија на одбрана на рускиот свет

Ана Ололовска

Откриени документи со наводен план за инвазија: Путин сакал да ја освои Украина за 10 дена

Ана Ололовска