Полска планира изградба на нуклеарни електрани

Од:

Според новиот нацрт за енергетска стратегија до 2040 година, Полска ги забрзува плановите за постепено напуштање на јагленот, пренесуваат локалните медиуми.

Ажурираните планови за енергетска политика вклучуваат изградба на првите полски нуклеарни централи, во кои ќе бидат инвестирани 150 милијарди злоти (околу 40 милијарди долари). Првата нуклеарна централа помеѓу еден и 1,6 MW треба да биде пуштена во употреба во 2033 година.

Согласно на тоа, плановите на полското Министерство за клима нема да ги заобиколат офшор ветерните електрани. Според најавите, инвестициите во вакви проекти ќе достигнат 130 милијарди злоти (околу 34 милијарди долари) до 2040 година, пренесува „Енергетика нет“.

Со нуклеарна енергија и обновливи извори, Полска ќе се справи посилно со климатските промени и,во иднина, ќе создаде до 300 илјади работни места.

Би можело да ве интересира

Полски амбасадор: Ако Украина не се одбрани, Полска ќе мора да влезе во војна

Ана Ололовска

Полска е првата членка на НАТО која испрати авиони во Украина, Белата куќа: Ние не испраќаме

Ана Ололовска

Син на полска политичарка се самоуби откако медиумите открија дека бил жртва на педофил

Русија го прекина протокот на нафта кон Полска

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Полска и ги предаде на Украина тенковите Леопард

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Полјаците ги разбудија руските дипломати во Варшава со звуци на сирени и пукотници

Ана Ололовска