Полска организира лотарија за да ги охрабри граѓаните да се вакцинираат

Од:

Во Полска се организира лотарија со добивка до еден милион злоти (274.000 американски долари) за да ги охрабри луѓето да се вакцинираат против Ковид-19, изјави синоќа министерот за имунизација Михал Дворчик, јави ДПА.

dobivaj vesti na viber

Според него, речиси 69 проценти од полските граѓани се изјасниле дека сакаат да се вакцинираат, но најголемиот проблем е да се осигура дека ќе го сторат тоа. Дворчик потсети дека истакнати спортисти и актери биле вклучени во кампањата за вакцинација.

– Освен овие традиционални форми, ние го даваме овој дополнителен предлог, истакна Дворчик.

Предвидени се награди и за првите петстотини општини од 100.000 злоти (27.397 долари), кои имаат 78,5 проценти имунизирани.

Дворчик наведе дека Владата одвоила повеќе од 31 милиони евра за лотарија, која ќе започне на 1 јули.

Досега се аплицирани 18,3 милиони дози вакцини во Полска, која има над 38 милиони жители. Досега целосно вакцинирани се 5,6 милиони луѓе.

Би можело да ве интересира

Полска бара oтштета за Втората светска војна, Германија вели дека се е подмирено

А1он

Полска би ги запрела дипломатските контакти со Русија доколку ЕУ го стори тоа

А1он

Полска: НАТО да одговори разорувачки ако Русија употреби нуклеарно оружје во Украина

А1он

Двајца загинати во пожар во нафтена рафинерија во Полска

Ана Ололовска

За една седмица зголемен бројот на заразени со Ковид-19 во Грција, намалени смртните случаи

Ана Ололовска

Полска нуди курс за воена обука на граѓаните од 18 до 65 години

А1он