Полска одлучи да го распушти дисциплинскиот совет на Врховниот суд на барање на ЕУ

Од:

Полска одлучи да го распушти дисциплинскиот совет на Врховниот суд во согласност со барањата на Европската унија, соопшти денеска премиерот Матеуш Моравиецки.

-Имаше прашање за дисциплинскиот совет на Врховниот суд. Да. Имаме намера да го распуштиме, рече Моравјецки за време на пленарната сесија на Европскиот парламент.

Тој додаде дека советот ќе се распушти бидејќи „механизмите што беа воведени, механизмите на судска одговорност, не ги исполнија нашите очекувања“.

Врските меѓу Варшава и Брисел се влошија во текот на овој месец откако полскиот Уставен суд одлучи дека два клучни члена од договорот за ЕУ ​​се некомпатибилни со Уставот на Полска, што значи дека земјата ќе може да продолжи со судските реформи, што се осудени од највисоките европски официјални претставници.

Би можело да ве интересира

Полска го олеснува товарот на инфлацијата врз домаќинствата со пониски даноци и финансиска помош

Пендаровски и Дуда положија венци на гробот на Гоце Делчев во црквата Св. Спас

А1он

Белоруски медиуми тврдат дека мигрантите ја напуштаат границата меѓу Белорусија и Полска

А1он

Моравјецки: Милиони мигранти ќе дојдат во ЕУ доколку заштитата остане слаба

А1он

Претседателот на Полска утре пристигнува во дводневна посета на земјава

А1он

ВИДЕО: Хаос на полско-белоруската граница, солзавец фрлен на миграните кои ја сечат оградата

Катерина Павлова-Николовска