Полска очекува зголемен број инфицирани со Ковид-19

Од:

Полска мора да очекува значително зголемување на инфекциите со новиот коронавирус, изјави денеска Михал Дворчик, шеф на Кабинетот на премиерот.

– Се уште сме во периодот кога треба да очекуваме дека бројот на инфекции ќе порасне некое време и дека ова зголемување ќе биде значително, изјави Дворчик за приватниот радиодифузер ТВН 24.

Тој додаде дека денескс ќе има повеќе случаи отколку вчера, кога земјата достигна дневен рекорд од 6.526 заразени лица со Ковид-19.

Би можело да ве интересира

Луѓето со одредена крвна група поотпорни на Ковид-19

Ана Ололовска

Демонстрантите во Полска не се откажуваат од барањето за измена на Законот за абортус

Ана Ололовска

Во Косово 14 починати, 639 се новозаболени од Ковид-19

Ана Ололовска

Во Албанија 545 новозаразени, 397 оздравени и 16 починати од последици од Ковид-19

Ана Ололовска

Нов негативен рекорд во Грција со 121 починат од последици од Ковид-19

Ана Ололовска

Англија бесплатно ќе дели витамин Д на ризичните групи граѓани

Ана Ололовска