Полска нарача јужнокорејски борбени авиони во вредност од три милијарди долари

Од:

Полска денеска потпиша договор со Јужна Кореја за набавка на 48 борбени авиони „ФА-50“ во вредност од три милијарди долари.

dobivaj vesti na viber

На церемонијата на потпишување на договорот што се одржа на воениот аеродром во градот Јанов присуствуваа претседателот на Полска Анджеј Дуда во својство на врховен командант на оружените сили и високиот претставник на јужнокорејското Министерство за одбрана Ум Дон Жуан.

Документите ги потпиша и на јужнокорејската страна ѝ ги предаде Мариуш Блашчак, вицепремиер и министер за одбрана на Полска.

„До неодамна бевме партнери. Сега можеме да кажеме дека сме сојузници“, рече тој.

Според еден од договорите, првите 12 авиони во вредност од околу 700 милиони долари треба да бидат испорачани кон средината на идната година. Вториот договор, вреден околу 2,3 милијарди долари, е за преостанатите 36 авиони чија испорака е предвидена за периодот од 2025 – 2028 година.

Минатиот месец Варшава потпиша и договори за набавка на јужнокорејски тенкови и хаубици за потребите на полската армија во вредност од 5,8 милијарди американски долари.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Имплементација на Европската конвенција за човекови права од Полска: Извештај на генералниот секретар на Советот

А1он

Асошиејтед прес отпушти новинар поради погрешна вест за инцидентот во Полска

Горан Наумовски

ВИДЕО: „Не сакам војна со Русија“, им кажал полскиот претседател на комичари кои лажно му се претставиле како Макрон

А1он

Политико: Полска е на пат да стане најголемата воена сила во Европа

А1он

Полското обвинителство нема да дозволи украинско учество во истрагата за ракетниот инцидент

А1он

Германски ПВО системи „Патриот“ ќе бидат распоредени долж полската граница кон Украина

А1он