Полска и Литванија тврдат дека границата со Белорусија не е затворена

Од:

Границите на Полска и Литванија со Белорусија функционираат нормално, изјавија официјални лица на тие држави откако претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, изјави дека земјата е принудена да ги затвори границите со Полска и Литванија, како и да ги зајакне граничните контроли со Украина.

Портпаролот на полската Влада Пјотр Милер во порака наведува дека државата не добила никаква потврда дека границата со Белорусија е затворена, додека Министерството за надворешни работи и соопшти дека границата функционира нормално.

Полскиот заменик министер за надворешни работи Павел Јаблонски нагласи дека неговата држава го разбира соопштението на Лукашенко како „уште еден елемент на пропагандната кампања, психолошка игра која има за цел да создаде чувство на надворешна закана“.

Шефот на граничната полиција во Литванија исто така вели дека границата работи како и обично.

Литванскиот министер за надворешни работи Линас Ликевичиус рече дека тие не знаат што значи најавата на Лукашенко.

Би можело да ве интересира

Продолжуваат протестите во Полска поради законот за абортус

Ана Ололовска

ВИДЕО: Немири во Полска, полицијата се судри со демонстранти кои се спротивставуваат на забраната за абортусот

А1он

Белоруската полиција апси студенти кои протестираат

Ана Ололовска

Татковинска унија победи на парламетарните избори во Литванија

Ана Ололовска

Помпео го повика Лукашенко да ослободи американски советник уапсен уште во јули

Жарко Настоски

Полскиот претседател Анджеј Дуда позитивен на коронавирус

А1он