Полска е првата членка на НАТО која испрати авиони во Украина, Белата куќа: Ние не испраќаме

Од:

Одлуката на Полска да испрати борбени авиони МиГ-29 во Украина е „суверена одлука“ на таа земја, која нема да го охрабри американскиот претседател Џо Бајден да ги испрати своите борбени авиони Ф-16 во Украина, соопшти Белата куќа.

Да потсетиме, Бајден во неколку наврати изјави дека нема намера да испраќа борбени авиони во Украина, но не ја отфрли целосно таа опција. Џон Кирби, советникот за национална безбедност на Бајден, вчера изјави за новинарите дека одлуката на Полска да испрати четири борбени авиони, што претставува отстапување од другите членки на НАТО, нема да го промени процесот на донесување одлуки во САД.

„Тоа не ја менува нашата пресметка во однос на Ф-17“, рече Кирби, а потоа додаде: „Ова се суверени одлуки што секоја земја ги носи за себе. Ние ги почитуваме тие суверени одлуки. Тие самите мора да решат не само што ќе испратат, но и како ќе се карактеризира тоа“.

Кирби одби да ја коментира одлуката на Полска, велејќи дека „не е на САД да ја карактеризираат одлуката на Полска на овој или оној начин“.

Би можело да ве интересира

Британците признаа: Испративме потенцијално смртоносна опрема во Украина

Руски медиуми: Украинците лажат дека напредуваат, тоа не одговара на реалноста

Полска се премисли: Варшава ќе испрати тешко оружје во Украина

Песков: Русија е подготвена на сите закани од Полска, таа е агресивна земја

Украина: Напад во регионот на Доњецк, повредени 16 лица

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Голема експлозија во Севастопол: Погоден е штабот на Црноморската флота

Горан Наумовски