Полска бара од САД да ја вклучат во заедничката програма за нуклеарно оружје

Од:

Полскиот претседател Анджеј Дуда рече дека Полска разговара со САД да ја вклучи во програмата за нуклеарно споделување, која им овозможува на некои сојузнички земји да добијат американско нуклеарно оружје и да можат да го користат само доколку Вашингтон им дозволи.

dobivaj vesti na viber

„Проблемот е пред сè што немаме нуклеарно оружје. Ништо не укажува дека Полска би можела да го има во блиска иднина. Секогаш постои потенцијална можност за учество во Програмата за нуклеарно споделување. Разговаравме со американските лидери за тоа дали САД размислуваат за таква можност Темата е отворена“, рече претседателот Дуда во интервју за полскиот неделник „Газета Полска“.

Полскиот претседател рече дека руските закани за употреба на нуклеарно оружје укажуваат на начин на размислување дека Русија ако не биде голема, светот може да престане да постои.

„Доколку Русија започне нуклеарна војна, одговорните за неа ќе бидат проколнати низ целиот свет“, рече Дуда.

Белгија, Холандија, Германија, Италија и Турција се вклучени во заедничката програма за нуклеарен одговор, а нуклеарното оружје е во нивните бази, но може да се употреби само во рамките на заедничката одбрана на НАТО и со дозвола на САД.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Германија: Сè уште важи нашата понуда за распоредување на системот Патриот за Полска

Ана Ололовска

Естонија, Норвешка и Холандија градат полска болница во Украина

А1он

САД најавија нов пакет санкции кон Северна Кореја

Пет лица пронајдени мртви во куќа во предградие на Чикаго

САД размислуваат да ја прогласат групата Вагнер за терористичка организација

Ана Ололовска

САД: Хаким Џефрис избран за лидер на демократите во Конгресот

Ана Ололовска