Половина од Германците не се задоволни од организацијата на вакцинација против Ковид-19

Од:

Секој втор човек во Германија е незадоволен од организацијата на кампањата за вакцинација против Ковид-19, покажуваат резултатите од истражувањето на „ЈуГов“ (YouGov) за германската новинска агенција ДПА.

dobivaj vesti na viber

Деветнаесет отсто од испитаниците изјавиле дека се многу незадоволни, а уште 31 процент дека се незадоволни од тоа како се спроведувала имунизацијата во изминатите 12 месеци.

Само 36 отсто изјавиле дека се задоволни, а седум проценти оти се многу задоволни, додека седум отсто одбиле да одговорат.

Во Германија на 26 декември 2020 година беа вакцинирани првите луѓе, а еден ден подоцна почна кампањата за вакцинација низ цела Европска Унија.

Оттогаш, 61,3 милиони луѓе во Германија примиле барем една доза од вакцината против Ковид-19, што претставува 73,7 проценти од населението. Околу 70,7 отсто се вакцинирани двапати, додека 35 проценти примиле три дози.

Околу 21,8 милиони луѓе во Германија (26,3 отсто од населението) сè уште не се вакцинирани.

Германскиот канцелар Олаф Шолц сака да ја поттикне вакцинацијата за време на божиќните празници и во новата година. Тој постави цел 80 отсто од населението да биде вакцинирано барем со една доза до 7 јануари.

Шолц се залага Бундестагот да одлучи од следната година да има општа вакцинација. Анкетата покажува дека 62 отсто од граѓаните се „за“ таква мерка, 29 се „против“, а девет проценти одбиле да одговорат.

Би можело да ве интересира

Германија првпат по седум месеци нема смртен случај од Ковид-19

Во Германија завршува рокот на употреба на над 10 милиони дози вакцини против коронавирус

Германец примил 87 вакцини против ковид

Германија ги укинува антиковид мерките и покрај рекордниот број заразени минатата седмица

Во Германија рекорден број на новозаразени со Ковид-19 од почетокот на пандемијата

Германија воведува построги антиковид мерки во повеќе покраини

Катерина Павлова-Николовска