Половина милион луѓе во Одеса останаа без струја

Од:

Поради „несреќа“ на трафостаницата, Одеса и регионот околу градот остана без струја, соопшти украинскиот премиер Денис Шмихал.

„Денеска се случи технолошка несреќа во Одеса на една од високонапонските трафостаници кои постојано беа оштетувани од руските напади“, рече Шмихал.

Речиси 500.000 луѓе останаа без струја, објави Максим Марченко, шеф на воената управа на регионот Одеса.

„Штетата е сложена и многу сериозна, затоа е рано да се даваат какви било предвидувања за завршување на поправките“, рече Марченко. Тој додаде дека греењето, канализацијата и водоводот работат нормално.

Би можело да ве интересира

Руски ракетен напад врз Одеса, има повредени

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Стрелков: Го советувам Путин да замолчи и да не ја отвора устата

Ана Ололовска

Русија бара работници за изградба на утврдувања на Крим – дневница до 90 долари

Путин: Британија најави испраќање тенкови и гранати со осиромашен ураниум, ако тоа се случи, ќе одговориме

Ана Ололовска

Шојгу: Можен е нуклеарен судир меѓу Русија и Западот

Ана Ололовска

САД: Украина ќе ги добие нашите тенкови Абрамс до есен

Ана Ололовска