Политико: Путин би можел да употреби хемиско оружје, вклучувајќи го и она со кое беше труен Навални

Од:

Официјални лица од администрацијата на Бајден проценуваат дека рускиот претседател Владимир Путин би можел да употреби хемиско оружје во Украина доколку руските војници продолжат да губат територии во Украина. Тие потврдија дека администрацијата на Бајден се обидува да се подготви за ваков настан преку инвестиции во производство на системи за брзо откривање на хемиски напад, пишува Politico.

dobivaj vesti na viber

Тие тврдат дека немаат разузнавачки информации кои сугерираат дека е неизбежен хемиски напад. Напротив, многу претставници на Министерството за одбрана очекуваат борбите да престанат во текот на зимските месеци и ниту една од страните нема да може да заземе многу терен.

Меѓутоа, во случај на континуирани загуби на бојното поле или целосен колапс на руската војска, некои високи функционери веруваат дека Москва би можела да прибегне кон употреба на хемиско оружје, вклучително и она што беше употребено во труењето на Алексеј Навални. Неименуваниот функционер рече дека таков напад може да вклучува хемикалии кои лесно се сокриваат, што им отежнува на западните земји да ја докажат руската вина.

Би можело да ве интересира

Поранешен помошник на Путин: Рускиот претседател има план за бегство, се вика „Ноева арка“

Ана Ололовска

Британско разузнавање: Русите добија нова пратка ирански беспилотни летала камикази

Ана Ололовска

Украина: Русите распоредија неколку ракетни фрлачи во Запорожје

Ана Ололовска

Кремљ: Зеленски може да ја заврши војната утре ако сака

Ана Ололовска

САД ќе испратат противвоздушна одбрана во Украина во вредност од 275 милиони долари

Ана Ололовска

Украинско разузнавање: Русија ќе мобилизира 17-годишници

Ана Ололовска