Политико: Нов раскол во Европа, Орбан доби два сојузника, два моќни блокови се пред конфликт

Од:

Иако Унгарија не се откажува од своето вето за пакетот помош за Украина, Германија и Франција поради тоа влегуваат во конфликт со остатокот од ЕУ.

Министрите за финансии во вторник требаше да разговараат за предлогот за замрзнување на средствата на Унгарија од кохезионите фондови, како дел од механизмот за условување што може да ги запре плаќањата од буџетот на ЕУ за земјите-членки кои не го почитуваат владеењето на правото.

Сепак, многу работи се случуваат зад сцената. Како што откри добро информираниот „Политико“, најголемите земји во ЕУ и пружаат рака на помош на унгарската влада во нејзиниот спор со Брисел за прекршување на владеењето на правото.

Франција и Германија, заедно со Италија, ја предводат групата од околу 12 влади кои ја повикуваат Европската комисија да ја преиспита својата одлука за замрзнување на 7,5 милијарди евра за Будимпешта, тврдејќи дека земјата постигнала поголем напредок во антикорупциските мерки отколку што признава Брисел.

-Унгарските власти постигнаа напредок, треба да се забележи. Преземени се бројни реформи, иако се уште се очекуваат дополнителни елементи, изјави за Политико анонимен француски функционер. Европската комисија не се согласува со ова.

– Имаме обврски, имаме ветувања, но тоа се уште не е сторено – изјави тогаш еврокомесарот за буџет Јоханес Хан, но на минатонеделната средба на амбасадорите на ЕУ, Франција и Германија не се согласија со Комисијата.

Би можело да ве интересира

Напаѓачот во возот во северна Германија е осудуван Палестинец, кој пред шест дена излегол од затвор

Закана за бомба во музеј во Лион, наредена е евакуација

А1он

Во Германија уапсен второосомничен во случајот на шпионирање за Русија

А1он

Италијанската полиција уапси 56 припадници на мафијашкиот клан „Ндрангета“ и заплени 250 милиони евра

А1он

Трагедија во Рим, новороденче се задуши под неговата мајка

Горан Наумовски

Напад со нож во воз во Германија, двајца загинати и петмина повредени

Ана Ололовска