Полицискиот час во Холандија продолжен до 3 март

Од:

Ноќниот полициски час во Холандија ќе биде продолжен до 3 март, соопшти денеска владата на таа држава.

Холандскиот министер за правда Ферд Граперхаус пред состанокот на Владата изјави дека продолжувањето е потребно во борбата против ширењето на коронавирусот.

Полицискиот час во Холандија (од 20.00 до 04.00) беше воведен на 23 јануари, првпат по Втората светска војна, а тој потег на властите доведе до неколкудневни протести и немири.

По неколкумесечни мерки бројот на нови случаи во Холандија почна да опаѓа, но Владата предупреди дека новите мутации на коронавирусот можат да доведат до нов бран на пандемија.

Би можело да ве интересира

Турските лекари излегоа на протест против владата, бараат построги мерки

Жарко Настоски

Коронавирусот носи десетпати поголем ризик за згрутчување на крвта отколку вакцината

Жарко Настоски

Норвежанец кој ширеше теории дека коронавирусот е обична настинка, почина од Ковид-19

Жарко Настоски

Нов црн рекорд во Индија – речиси 185.000 новозаразени со коронавирусот во последниот ден

Жарко Настоски

Состојбата со коронавирусот во земјите од Западен Балкан е алармантна, предупредува СЗО

Жарко Настоски

Ле Мер: Олеснувањето на анти-ковид мерките во Франција е можно на 15 мај

Ана Ололовска