Полицијата во Ротердам уапси 23 лица поради судирот меѓу курдската и турската заедница

Од:

Холандската полиција уапси 23 лица поради нередите кои избија во Ротердам за време на протестите поради офанзивата на Турција во Сирија. Судири избија меѓу припадници и турската и на курдската заедница.

На демонстрациите во центарот на градот, синоќа прво се собраа Курдите, кои ја осудија офанзивата во Сирија, а потоа почна и контра-митинг на припадниците на турската заедница.

Во нередите тројца полицајци се полесно повредени.

Турција на 9 октомври почна офанзива против курдските милиции во Сирија.

Би можело да ве интересира

Четворица сурфери погинаа на холанскиот брег, кај Шевенинген

Ана Ололовска

Холанѓаните сметаат дека другите луѓе премногу им се доближуваат

Ана Ололовска

Петтина од Холанѓаните сметаат дека мерките прерано се олеснуваат

Ана Ололовска

Роналд Куман примен во болница поради проблеми со срцето

А1он

Во Холандија дозволена евтаназија и при напредна деменција

А1он

Холандски експерти советуваат за отворање на градинките и основните училишта

А1он