Полицијата во Ротердам уапси 23 лица поради судирот меѓу курдската и турската заедница

Од:

Холандската полиција уапси 23 лица поради нередите кои избија во Ротердам за време на протестите поради офанзивата на Турција во Сирија. Судири избија меѓу припадници и турската и на курдската заедница.

На демонстрациите во центарот на градот, синоќа прво се собраа Курдите, кои ја осудија офанзивата во Сирија, а потоа почна и контра-митинг на припадниците на турската заедница.

Во нередите тројца полицајци се полесно повредени.

Турција на 9 октомври почна офанзива против курдските милиции во Сирија.

Би можело да ве интересира

Суд: Холандија да помогне при враќање на децата од Сирија

Затворен аеродромот во Амстердам, полицијата е насекаде

Во Холандија штрајк на просветните работници

Ана Ололовска

Протести на градежните работници во Холандија, голем сообраќаен метеж на автопатиштата

Ана Ололовска

Трув: Државна банка во Холандија финансира фирми вмешани во скандали

Во Холандија уапсен маж кој киднапирал и држел во изолација шестчлено семејство