Полицијата во Париз употреби солзавец против жолтите елеци, 90 лица уапсени

Од:

Париската полиција денеска употреби солзавец за да ги растера антивладините демонстранти кои се обидуваат повторно да го оживеат движењето „жолти елеци“ со протест против економските мерки и против претседателот Емануел Макрон.

Полицијата соопшти дека до пладне се уапсени 90 лица, и стотина биле спречени да се соберат на авенијата Шанзелизе.

За растерување на мали групи демонстранти се ангажирани околу 7.500 полицајци кои употребиле солзавец во централните делови на градот каде не е одобрено одржување на протестот.

Затворени се повеќе од 30 метро станици.

Повеќето демонстранти не носеле флуоресцентни елеци по кои движењето го доби името.

Би можело да ве интересира

Невреме и поројни дождови ја зафатија јужна Франција

Уапсен мажот кој се забарикадира во музеј во Франција

Татјана Ташкова

Францускиот печат со остри критики за Макрон поради блокадата на почетокот на преговорите со Северна Македонија и Албанија

Париз подготвен за техничко одложување на Брегзит

Маж затворен во музеј во Франција, се заканува на арапски јазик

Путин и Макрон разговараа за Сирија и Украина